Odpusty listopadowe

 1-8 listopada

W dniach 1-8 listopada - nawiedzając cmentarz i modląc się tam za zmarłych - można codziennie uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św., brak przywiązania do grzechu i modlitwa w intencjach papieskich). Odpust każdego dnia można ofiarować za jedną osobę zmarłą cierpiącą w czyśćcu.

2 listopada

Odrębnym odpustem za zmarłych jest odpust zupełny za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy 2 listopada, czyli we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nie ma w tym przypadku konieczności nawiedzania cmentarza, ale należy spełnić zwykłe warunki zyskwania odpustów, a ponadto odmówić dodatkowo w kościele: Ojcze nasz i Wierzę w Boga.

Warto też wiedzieć, że listopadowe odpusty można ofiarować tylko za dusze w czyśćcu cierpiące (!), a więc nie można ich ofiarować za siebie.

Należy dodać, że także w ciągu załego roku cząstkowy odpust dla dusz czyśćcowych można zyskać za pobożne nawiedzenie cmentarza połączone z modlitwą za zmarłych (przynajmniej myślną).

Także każdorazowe odmówienie aktu strzelistego: "Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen" - daje możliwość zyskania odpustu cząstkowego dla dusz czyśćcowych.


Czym są odpusty?

Przez słowo "odpust" należy rozumieć "darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prwomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych" - wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego (n. 1471).

Otóż w sakramencie pokuty i pojednania otrzymujemy przebaczenie wyznanych grzechów, za które szczerze żałujemy. Dzięki temu możemy osiągnąć wieczne zbawienie.

Jednak uzyskane przebaczenie nie uwalnia nas od kar doczesnych (czasowych), które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu. Uwolnieniu od tych kar służy właśnie obfity skarbiec odpustów Kościoła.

W Katechizmie czytamy: „Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości. Odpusty mogą być udzielone żywym lub zmarłym.

Odpust zupełny sprawia zatem, że człowiek staje przed Bogiem w stanie całkowitej czystości. Gdyby w tym momencie umarł, od razu mógłby dołączyć do grona zbawionych w niebie.

Miara odpustu cząstkowego zależna jest od stopnia miłości, a tego do końca nie możemy zmierzyć, dlatego mówimy o cząstkowym darowaniu kary doczesnej.

Odpustów (zarówno cząstkowych, jak i zupełnych) nie można ofiarowywać za innych żyjących - tylko za siebie lub za zmarłych.



Popularne posty z tego bloga

Odwiedziny Chorych

ZAPYTANIE OFERTOWE NA ZADANIE PN. „Renowacja Zespołu Klasztornego w Skórcu”

Plan Kolędy